Ayın Sporcusu

Goalball Kadın Milli Takımı

  Türkiye Goalball Kadın Milli Takımı, Portekiz'in Matosinhos kentinde düzenlenen ve Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na kota puanı veren IBSA Goalball Dünya Şampiyonası finalinde Güney Kore'yi 10-4 mağlup ederek dünya şampiyonu oldu. Böylece GoalBall Kadın Milli Takımı ilk kez dünya şampiyonu olarak altın madalya alma başarısını elde etti.

Goalball Kadın Milli Takımı dünya şampiyonu oldu

Goalball Kadın Milli Takımı, IBSA Goalball Dünya Şampiyonası’nın grup aşamalarında Kanada’yı 11-2, Cezayir’i 12-2, Danimarka'yı 10-4, Fransa’yı 11-1, Arjantin’i 13-3 ve Meksika’yı 11-1 yenerken, Kanada’ya ise 12-7 mağlup olarak gruptan ikinci olarak çıktı. Ardından finale giden yolda çeyrek finalde ABD’yi 5-4, yarı finalde ise İsrail’i 4-2 yenen milliler, hem Paris 2024 Olimpiyatları’na kota aldı hem de finale çıkarak Güney Kore’nin rakibi oldu. Çekişmeli bir mücadeleye sahne olan final müsabakasında milliler, Güney Kore’yi 10-4 yenerek dünya şampiyonu oldu.

Daha önce 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda ve 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda şampiyon olarak takım sporlarında Türkiye tarihinde ilk ve tek şampiyonluğa sahip olan kadın milli takımı Güney Kore’yi de yenerek Türk Goalball tarihinde yeni bir başarıya imzasını attı.